top of page

Salca tartara.

Salca tartara.

Koha e pergatitjes: 10 Minuta.

Përbërësit:

4vezë

1/5 tufë majdanoz

3 kastravecë turshi

1 qepe

piper, kripë

1 gotë vaj ulliri

2 lugë uthull molle ose nga vera e bardhë


Përgatitja:

Rrihni vezët në një enë të përshtatshme me pirun, shtoni një garuzhde me bulion mishi që të përfitoni një lëng të njëtrajtshëm.


Përgatitni një mikse të grirash hollë me majdanozin, kastravecët dhe qepën.

Shtojeni tek vezët, kripën dhe piperin, dhe përziejini mirë përbërësit.

Më pas shtoni vajin e ullirit pak nga pak, duke përfituar një përbërje si majonezë.

Kur i gjithë vaji të ketë mbaruar, shtoni uthull dhe vendoseni përgatitjen në një salcierë servirjeje.


Kjo salcë është e përshtatshme për mishrat e zierë ose pjekjet e lehta.

4 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page