top of page

Salce Karamel:

Updated: Jan 29, 2023

Salce Karamel:

Përbërësit

250 g sheqer

250 ml krem qumshi

1 lugë çaji ekstrakt vanilje

50 gr gjalpe


Përgatitja

Vendosim sheqerin në një tigan të thellë mbi zjarre ku me pare kemi hedhur gjalpin

dhe e perziejm atë derisa fillon të shkrihet e te jete shpërbërë tersisht. Sheqeri

duhet të marre një ngjyrë të artë dhe te karamelizohet sepse po e dogjem

me shume ajo pastaj do të behet e hidhur. Shtojme ngadal-ngadal kremin e

qumshtit dhe vaniljen. E perziejme dersa te formohet nje mase homogjene.

Salca eshte gati per tu perdorur ne cdo lloj embelsire.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni

imagjinaten dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢


104 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentários


bottom of page