top of page

Sallatë e freskët me shalqi.

Sallatë e freskët me shalqi.


PËRBËRËSIT PËR 4 PERSONA:

3-4 feta shalqi,

220g rukola,

120 g djathë i bardhë,

1 tufë majdanoz,

vaj ulliri,

uthull balsamike.


PERGATITJA.

Pastrojmë rukolën, e lajmë dhe e lëmë të kullojë. Presim fetat e shalqirit në trekëndorë dhe i lëmë mënjanë. Djathin e copëtojmë në grimca dhe mbi të shtojmë majdanozin e grirë hollë, vaj ulliri dhe i përziejmë së bashku. Vendosim rukolat në pjatë, mbi to trekëndorët e shalqirit dhe sipër tyre përzierjen e djathit. Përzierjen e djathit e spërkasim edhe mbi rukola. Sallata është gati.


127 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page