top of page

Sallatë Greke:

Updated: Feb 21, 2021

Sallatë Greke:

Perberesit per 4-5 persona


4-5 domate te vogla per sallate

3-4 kastraveca te vegjel

1 qepe e kuqe e embel

2 spec jeshil

300gr djath Feta

10-12 ullinj

5-6 luge vaj ulliri

rigon

kripe

uthull (sipas deshires)


Pergatitja:

Lajme dhe presim holle specin jeshil, qerojme qepen e kuqe dhe e presim ne rrathe te holle, lajme domatet dhe i ndajme ne 8 pjese te barabarta, qerojme kastravecat dhe i presim ne rrathe. Presim ne kubik djathin Feta.


Ne nje pjate te ceket vendosim domatet, qepen, kastravecat, kubiket e djathit te bardhe, specin jeshil dhe ne fund ullinjt e zinj. Te njejten gje bejme edhe me pjaten tjeter (racionin tjeter te sallates) duke i rregulluar me vaj ulliri, kripe dhe sipas deshires me uthull.


Keshille: Sallata greke mund te pregatitet edhe me qepe te bardha ne vend te qepeve te kuqe, gjithashtu kastravecat mund te priten pa u qeruar.

107 views0 comments

Recent Posts

See All

Commentaires


bottom of page