top of page

Sallatë me oriz dhe djathë feta.

Sallatë me oriz dhe djathë feta.

Koha e pergatitjes: 10 Minuta.

Perberesit: Per 4 me 5 persona.

Përbërësit.

700 ml ujë;

300 gramë oriz;

120 gramë rrushe të thatë;

1 konservë me qiqra (240 gramë, të kulluar);

4 lugë vaj ulliri;

3 lugë lëng limoni;

2 thelb hudhre;

2 lugë majdanoz të grirë;

1 qepë mesatare

kripë, piper.


Përgatitja:

Në ujin e vluar shtoni kripën dhe orizin e larë dhe të kulluar dhe zieni në zjarr të lehtë derisa të zihet.

Shtoni rrushin e thatë dhe qiqrat e kulluara.

Vajin e ullirit, lëngun e limonit dhe hudhrën përzieni mirë dhe kështu hidheni në oriz.

Shtoni djathin e thërrmuar feta, përzieni dhe hidhni majdanozin

dhe qepen te grire imet.

Sallatën shërbejeni të ngrohtë apo të ftohur.

1 view0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page