top of page

Sallatë me patate dhe proshutë:

Sallatë me patate dhe proshutë:

Përbërësit për 5–6 persona


1/5 kilogram patate

200 gram proshutë

5 kokrra vezë

3 qepë të njoma

4 lugë gjelle majonezë

1 lugë gjelle mustardë

120 gram salcë kosi

Kripë e piper sipas dëshirës


Përgatitja:


Fillimisht zjeni patatet, por aq sa të jenë ende të pazbutura. Prijini në kubikë mesatarë dhe servirini në pjatën e sallatës. Shtoni aty qepët e njoma të grira në rrathë. Në një enë ndërkohë përziejmë salcën e kosit me majonezën, mustardën dhe i shtojmë kripë e piper. Salcën ja hedhim patateve dhe qepës, i përziejmë të gjitha bashkë dhe shtojmë vezët e ziera të prera në kubikë dhe po ashtu presim dhe proshutën dhe e përziejmë në sallatë.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

댓글


bottom of page