top of page

Sallatë me patate të kuqe.

Sallatë me patate të kuqe.

Nje sallate e mrekullueshme, dhe nese nuk e keni provuar akoma, ju sugjerojme ta pergatisni sa me pare. Do kthehet ne nje nga pjatat tuaja te preferuara

Pergatitja: 20 minuta.

Përbërësit:

5 patate të ëmbla

2 lugë lëng limoni.

2 lugë vaj ulliri.

1 lugë hudhra të shtypura

majadanoz të grirë.

½ luge piper të kuq ne fleteza


Pergatitja.

Qeroni dhe pritini patatet në katrorë të vegjël.

Mund t’i piqni ne furre me pak vaj ulliri ne 220 grade C per 15 me 20 minuta, ose mund t’i zieni.

Nderkohe ne nje tas sallate perzieni 3 luge vaj ulliri me lengun e limonit, hudhren, majdanozin dhe piperin e kuq.

Shtoni patatet e pjekura (ose te ziera) dhe i përzieni me pjesën tjetër të përbërësve dhe i servirni.

Keshillohet te konsumohet e ngrohte.

Keshilla:

Mund te shtoni ne sallate edhe perberes te tjere, si psh, lengun e nje portokalli dhe lekuren e tij, xhenxhefil i grire, boronica te kuqe…

30 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page