top of page

Sallatë me Qiqra.

Sallatë me Qiqra.

Koha e pergatitjes: 10 Minuta.


Perberesit: Per 4 me 5 persona.

2 konserva qiqra, nga 220gr ose i zjeni qiqrat sipas deshires,

300 g tomatini ngjyra te ndryshme

170 g djathë feta,

2 qepë

3 lugë majdanoz të grirë,

2 lugë mente, ose nenexhik, të grirë,

1 lugë uthull molle,

4 lugë vaj ulliri,

gjysmë luge të vogël qimjon,


kripë, piper të zi sipas dëshirës.


Përgatitja:

Priteni domaten përgjysmë, qepën e re priteni në pjesë diagonale, ndërkaq djathin feta në kube.

Shtoni qiqrat e lara, hidhni kripë dhe piper, hidhni sipër uthullën dhe vajin dhe përzieni mirë.

Shtoni majdanozin e grirë dhe mentën. Përzieni dhe kontrolloni shijen dhe shtoni sipas nevojës pak erëza.

Domaten qershi mund ta zëvendësoni me llojin tjetër të domateve, të cilat nuk janë shumë të lëngëta

6 views0 comments

Recent Posts

See All

コメント


bottom of page