top of page

Sallate Caprese:

Updated: Dec 7, 2020

Perberesit: 4 domate te medhaja 4 djathe mocarela te bufala-s disa gjethe borziloku te fresket vaj ulliri 4 luge gjelle kripe sipas deshires

Pergatitja: Lani domatet dhe i thani me nje pecete, me pas i prisni ne feta te rrumbullakta. I sistemoni domatet neper pjata bukur. Merni nga nje mocarel per c’do pjate dhe e prisni ne feta te rrumbullaketa dhe e sistemoni mbi c’do fete domate qe vendoset me pare ne pjate. Merni gjethet e borzilokut dhe i vendosni mbi fetat e djathit mocarel. Sperkateni sallaten me pak kripe dhe me nje luge gjelle vaj ulliri. Pjata eshte gati per nje antipast te fresket dhe te mire.

Disa keshilla: Nje antipast shume i fresket, i shijeshem dhe qe kombinohet shume mire me taven me patellxhane qe pergatitem me pare eshte sallata me domate dhe mocarel, ose si njihet ne vendin e origjines: sallata Caprese. Kjo sallate eshte e shpejte per tu pergatitur dhe mbi te gjitha ka nevoj per 4 perberes te cilat jane: domatet, mocarela e bufalas, vaj ulliri dhe borzilok. Le te shohim ateher si te pergatisim sallate me domate dhe mocarel.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten dhe shijen tuaj.🍽

🇦🇱(Aleksander Ziso)📢🇦🇱
129 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page