top of page

Spaghetti bolognese:

Spaghetti bolognese:

Për 4 persona


1/2 kg spageti

2 qepë mesatare

320 gr mish vici i grirë

1 lugë erëza të përziera

1 lugë sheqer

2 thelpinj hudhër

majdanoz,selino

1 karrote

1 gjethe dafine

1 kanell te vogel

200 ml leng perimesh

120 ml salc domatesh dhe 60 ml salc domate pasta

vaj,kripë dhe piper i zi


Përgatitja:

Ne nje tenxhere hedhim vajin dhe qepën e grire dhe hudhren. Pasi fillon te zbutet qepa e shtojmë mishin. Pasi skuqet mishi hedhim erëza të përziera dhe perberesit e tjere.

E shtojmë salcën e domates dhe pasta domata, lengun e perimeve hedhim edhe sheqerin.

Në tenxhere tjeter në zjarr me ujë me kripë dhe vaj i ziejmë makaronat. Pasi kane ziere i derdhim në kullojsë dhe i perziejme me pak gjalpe dhe vaj ulliri dhe i vëndosim në pjatë per tu servirur.Sipër hedhim salcë bolonjeze dhe djathe parmezan. Zbukurojmë me një degë majdanozi në mes të pjatës.

18 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page