top of page

Spaghetti bolognese:

Updated: Dec 14, 2020

Spaghetti bolognese:

Për 4 persona 1/2 kg spageti 2 qepë mesatare 320 gr mish vici i grirë 1 lugë erëza të përziera 1 lugë sheqer 2 thelpinj hudhër majdanoz,selino 1 karrote 1 gjethe dafine 1 kanell te vogel 200 ml leng perimesh 120 ml salc domatesh dhe 60 ml salc domate pasta vaj,kripë dhe piper i zi Përgatitja: Ne nje tenxhere hedhim vajin dhe qepën e grire dhe hudhren. Pasi fillon te zbutet qepa e shtojmë mishin. Pasi skuqet mishi hedhim erëza të përziera dhe perberesit e tjere. E shtojmë salcën e domates dhe pasta domata, lengun e perimeve hedhim edhe sheqerin. Në tenxhere tjeter në zjarr me ujë me kripë dhe vaj i ziejmë makaronat. Pasi kane ziere i derdhim në kullojsë dhe i perziejme me pak gjalpe dhe vaj ulliri dhe i vëndosim në pjatë per tu servirur.Sipër hedhim salcë bolonjeze dhe djathe parmezan. Zbukurojmë me një degë majdanozi në mes të pjatës.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!


252 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

コメント


bottom of page