top of page

Stifado: Mish viçi në mënyrën greke.

Specialitet të cilin do ta adhuroni.


Përbërësit:

800 g mish viçi apo mish lope,

260 ml verë të zezë të thatë,

1 lugë e vogël uthull vere,

3 thelpinj hudhre,

430 g qepë, te vogla, qepujka,

1-2 kanelle,

2-3 fletë dafine,

1 lugë e vogël spec të bluar,

një lugë e vogël pure domateje,

salcë domatesh,

300 ml lëng mishi (supë),

vaj ulliri,

kripë,

piper,

pak miell.


Përgatitja:

Pritni mishin në kube të mëdha dhe rrotulloni në mielli të përzier me një filxhan piper.

Në vaj të nxehtë fërgoni mishin derisa të marrë ngjyrë ari dhe vendoseni në tepsi rezistuese nga zjarri dhe shtoni pak vaj ulliri.

Qepën priteni në copa paksa të mëdha dhe fërgoni derisa të marrin ngjyrë të gështenjtë. Në fund fërgoni hudhrën dhe të gjitha qitni sipër mishit.

Në tenxhere qitni verën, kanellën, uthullën dhe piperin dhe lini të vlojnë.

Qiteni sipër mishit, pastaj të gjitha qitni të gjithave qitni supën (lëngun e mishit) dhe qitni dy fletë dafine.

Tepsinë mbulojeni me kapak dhe futeni në furrë. Piqeni rreth një orë në 200 gradë celsius.

Zbulojeni pak kapakun dhe piqeni edhe dy orë e gjysmë.

Shërbejeni me oriz.

100 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page