top of page

Supë kremoze me perime.

Supë kremoze me perime.

Përbërësit:

300 gramë perime të prera në kubikë të vegjël (qepë, selino dhe karota)

400 gramë patate

3 lugë gjelle vaj ulliri

1liter lëng perimesh

3-4 lugë gjelle krem qumështi i rrahur lehtë

2 lugë gjelle erëza të freskëta të grira

Kripë,piper


Përgatitja:

Në një tigan apo enë për supë ngrohni vajin e ullirit, shtoni qepën dhe gatuajini ngadalë deri sa qepa të zbutet.


Fusim dhe perimet bashkë me qepën, në vaj ulliri, në zjarr të mesëm, deri sa të zbuten dhe të fillojnë të marrin ngjyrë.


Shtojmë patatet dhe vazhdojmë të gatuajmë për rreth 2 minuta akoma.


Shtojmë lëngun e mishit bashkë me pak kripë.


I japim valë dhe i gatuajmë në zjarr të ulët për rreth 15 minuta.


E kalojmë në blender e më tej i rregullojmë shijen me pak kripë.E shërbejmë të spërkatur me krem të rrahur lehtë, piper dhe erëzat e freskëta.


111 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page