top of page

Supë magjerica


Përbërësit:

1 kg të brendshme

2 feta limoni

1-2 qepë

1-2 thelpi hudhër

5-6 qepë të njoma

2 sallatë jeshile ose maruli

1 tufë koper

100 gr oriz

50 ml verë e bardhë

5-6 lgj vaj ulliri

2 gjethe dafine

1 degëz rozmarine

Lëng dhe lëkurë e grirë limoni

2 vezë për të prerë supën

Kripë, piper kokërr


Përgatitja:

Në një tenxhere vendosim të ziejnë për 10 minuta të brendshmet e bagëtive me piper, dafinë dhe 2 feta limoni. Ndërkohë grijmë imët qepën dhe e kaurdisim së bashku me hudhrën dhe rozmarinën. Shtojmë të brendshmet të cilat i kemi prerë në kubikë dhe vazhdojmë kaurdisjen. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper ose pak koncentrat dhe më pas e shuajmë me verë të bardhë dhe e lemë të ziejë për 40 minuta. Më pas shtojmë orizin dhe në fund qepët e njoma, koperën dhe sallatën jeshile.

Rrahim 2 vezë me lëngun e 2 limonëve dhe pak lëkurë të grirë limoni. E përziejmë mirë me tel dhe e hedhim në supë. Rregullojmë shijen e supës dhe e servirim.
88 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page