top of page

Supë me karrota dhe patate.

Supë me karrota dhe patate.


Përbërësit:

4-5 karota

2-3 patate

1 qepë

1 l lenge perimesh

2-3 lugë kopër të grirë

50 g gjalpë

50 g vaj ulliri

krip, piper


Përgatitja:

Pastroni dhe qëroni perimet. I prisni në kube dhe i skuqni për 5 minuta në një tigan ku më parë keni shkrirë gjalpin. Shtoni lengun e permeve dhe lëreni të ziej për 30 minuta. Fruloni perimet deri sa të keni një krem të cilin do ta përzieni me kremin e qumështit ose kosin dhe e zieni akoma për 5 minuta.

Dekoroni me kopër të grirë imët.


383 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentarios


bottom of page