top of page

Supë me lulelakër.

Supë me lulelakër.

Lulelakra është një perime e çmuar, për shkak se është e pasur me vitamina, kripëra minerale dhe e varfër në kalori. Është e shkëlqyer për dietat dobësuese dhe mund të përdoret në disa mënyra në kuzhinë.


Përbërësit:

1 lulelakër e grirë

1 liter lenge perimesh

3 lugë vaj ulliri

2 qepë e grirë

2 patate e qëruar dhe e grirë

1 presh i grirë (vetëm pjesa e bardhë)

300g pana

Kripë dhe piper


Përgatitja:

Ngrohni vaji në një tigan dhe më pas shtoni qepën, pataten dhe preshin. Sapo të zbuten perimet, shtoni lulelakrën dhe brodon.


Lëreni të ziejë për disa minuta, derisa lulelakra të jetë zbutur.


Transferojeni në mikser derisa të merrni një masë homogjene.


Hidheni përsëri në tenxhere, shtoni panën dhe ziejeni edhe për 5-6 minuta.


Rregullojeni me kripë e piper dhe servireni në tryezë me pak vaj ulliri dhe piper të sapobluar.
182 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page