top of page

Supë me panxhar dhe patate.

Supë me panxhar dhe patate.

Nëse deri sot keni e keni provuar panxharin vetëm në sallatë, po të përgatisni këtë recetë, nuk do ta krahasoni me gjë tjetër!

Përveç shijes, panxhari është një vlerë e vërtetë për gjakun!


Përbërësit

600g panxhar i kuq

3 qepë të njoma

1 mollë jeshile

1 patate

1 litër lëng zarzavatesh

100g kos i bardhë

70g djathë Gorgonzola

vaj ulliri

kripë e piper


Përgatitja:

1.Panxharin e larë e ziejmë në tenxhere me ujë derisa të zbutet.

E qërojmë dhe e ndajmë në kubikë. Pataten e qëruar, mollën dhe qepët, të ndara në kubikë, i vëmë të ziejnë në tenxhere me lëngun e zarzavateve duke shtuar këtu edhe copat e panxharit. I lëmë të ziejnë

2.I hedhim më pas në blender dhe i grijmë derisa të jenë bërë si pure. E rregullojmë për kripë e piper.

3.Grijmë tani në blender djathin Gorgonzola e kosin. E shërbejmë supën me salcën e kosit sipër.


117 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentarios


bottom of page