top of page

Sup me speca dhe tarator. Recet nga Chef Gledis Pallko:

Sup me speca dhe tarator. Recet nga Chef Gledis Pallko:

Perbersit.

Speca 200 gr

Karrota 150gr

Qepe 150gr

Hudhra 2 thelpinj

Selino pak fare sa per shije

Salce domate 3 lug gjelle

Miell 1 lug gjelle


Pergatitja.

Skuqim qepen, pastaj hedhim karoten, pastaj specat selinon dhe hudhrat. I kaurdisim te gjitha bashke sa te skuqen pakes. Shtojme salcen i trazojme, hedhim miellin, i trazojme te gjitha dhe i hedhim buljonin ( uje me vegete ) Kur mbaron se zieri e kalojme ne mikser e grijme. Pergatisim taratorin, kos, hudher, vaj, kastravecin e qeruar dhe te grire. Kur servirim supen ne pjate ne mes hedhim 1-2 luge tarator.

Ju befte shume mire169 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentários


bottom of page