top of page

Tartar me Salmon.

Updated: Jan 13, 2021

Tartar me Salmon.

Përbërësit

400 gr fileto salmoni

1/5 lugë kafeje mustardë

rukola dhe spinaq gjethevogël

1/5 limon

3 kastravecë turshi

1/5 qepë e njomë

60 ml vaj ulliri

kripë, piper, sipas deshires


Pergatitja.

Presim salmonin në kube të vogla dhe e vendosim në një enë. Aty shtojmë qepën e grirë hollë, mustardën, kripën, piperin, vajin e ullirit, lëngun e limonit, kastravecët turshi të grirë hollë. I përziejmë mirë dhe me kujdes.

I lëmë të marinohen për 20 minuta. Më pas i dekorojmë në pjatë, duke shtuar rukolën dhe spinaqin sipër. I hedhim pak kripë, limon dhe vaj ulliri për shije.


Për ta prerë më lehtë salmonin, vendoseni në ngrirje për 20 minuta.




95 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page