top of page

Tavë me fasule pllaqi:

Tavë me fasule pllaqi:

Fasulet, të çfarëdolloji qofshin, janë shumë të mira e të shëndetshme! Ndryshe nga fasulet e vogla, pllaqitë nuk bëhen me lëng por përdorimi I bukës, edhe në këtë rast, thuajse është I pa evitueshëm!


Përbërësit për një tavë balte të vogël:

120 gr fasule pllaqi të ziera më parë

1 qepe të kuqe

2-3 luge gjelle past domateje konservë

2-3 thelpinj hudhër

Vaj ulliri

Kripë, piper

Majdanoz (erëza të tjera sipas shijes)


Përgatitja:

Në një tigan skuqim në pak vaj ulliri qepën e grirë imët me hudhrën e shtypur.

E lëmë deri sa qepa të zbutet dhe shtojmë domatet me faqulet pllaqi. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper dhe në fund hedhim erëzat e tjera që kemi zgjedhur. Nëse doni mund të shtoni edhe pak spec djegës.

54 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page