top of page

Tave peshku ne furre me perime.

Tave peshku ne furre me perime.

Përbërësit per Tave peshku me perime:

1 peshk

1 kokërr qepë e thatë mesatare

thelpinj hudhër sa të dëshironi

1 kg patate

10-13 kokrra domate

3 karota mesatare

7-8 speca

piper

kripe

vaj ulliri

1 kokërr limon për në fund kur ta servirni

Përgatitja:

I presim zarzavatet në copa të vogla si në foto. I shtrojmë në tavë dhe i marinojmë me kripë, piper dhe më pas vendosim peshkun sipër. E kriposim, i hedhim vaj edhe i mbushim tavën me zarzavatet. Më pas e mbulojmë me letër alumini dhe e lemë rreth gjysmë ore për t’u marinuar. E fusim në furrë dhe e pjekim në temperaturën 200 gradë Celsius deri sa të bëhet (kjo varet nga furra juaj për kohën që do ta lini).

Mbasi e kemi nxjerrë nga furra e spërkasim me lëngun e limonit dhe e servirim.

80 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comentarios


bottom of page