top of page

Torte me cokollate dhe biskota oreo:

Torte me cokollate dhe biskota oreo:


Përbërësit:

220g Cokollate (ne copa te vogla)

250g Gjalpe (vitam)

1 Filxhane caji sheqer

2 Luge gjelle mjalt

2 Filxhane caji miell

1/2 Filxhane caji kakao

1 Luge te vogel sod buke

4 Veze2 Vanilie

Përbërësit per siperfaqen:

750ml Krem qumeshti (te rrahim te bime krem)

1 Pako biskota Double OREO

1 Pako biskota Mini OREO


Pergatitja:

Ndezim furren ne 150 grande ne ajer lyejme 2 tepesi me vitam tepesite te jene te rrumbullakta dhe te vogla dhe u veme leter vaji.Ne ben-mari shkrime cokollaten hedhim gjalpin,sheqerin dhe mjaltin.Ne nje tas hedhim miellin,kakaon,soden,vaniliet,cokollaten,gjalpin,sheqerin,mjaltin qe i kemi shkrire i trazojme mire dhe hedhim nje e nga nje vezet duke i trazuar.Hedhim brumin gjysem te njera tepesi gjysem te tjetra dhe i pjekim 30 minuta secilen.Kur te jene ftohur plotesisht presim secilin kek 2 here do behen 4 kek si pet te holla.Hedhim ne bleder (multi)biskotat mini oreo dhe i bejme pluhur i hedhim ne nje tas hedhin dhe kremin e qumeshtit qe e kemi rrahur ne nje tas tjeter dhe eshte bere krem i trazojme mire.Veme nje shtrese keku e lyejme me biskotat dhe kremin dhe keshtu vazhdojme me te gjitha kur te keni mbaruar lyejme torten dhe ne siperfaqe me kremin dhe vendosim biskotat Double oreo.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!


105 views0 comments

Recent Posts

See All

Комментарии


bottom of page