top of page

Turshi:

Turshi:

Përbërësit:

2 kg speca te gjate

2 kg domate te gjelberta

2 kg tranguj te vegjel

2 kg lulelakër

1 kg karrote

Mundet edhe qepe, laker


Pergatitja:

1. Pastrojme perimet te gjitha, specat dhe domatet I shpojme pak, lulelakren e ndajme ne lule te vogla,lakren e grijme ne 4 pjese, dhe te gjitha e vendosim ne nje ene te madhe ku do ti konzervojme per dimer(ose mundet edhe neper kavanoze).2. Vlojme 1 l uje me sheqerin, kripen dhe piperin, largojme nga zjarri, shtojme uthullen, konzervanisn dhe mbrojtesin e veres dhe qesim ne ujin e ftohet.3. Krejt kete e qesim siper perimeve te pergadituura dhe mbyllim hermetikisht, pastaj ene ose kavanozet i leme ne vend te erret dhe te fresket.

14 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page