top of page

Ëmbëlsirë me griz: Ose Simigdhali:

Ëmbëlsirë me griz: Ose Simigdhale:

Perberesit:

3-4 veze

1 filxhan (200 ml)sheqer

1 sheqer vanile

1 filxhan vaj

1 filxhan kos

1 filxhan griz, ( ose simigdhali)

2 filxhan miell

1 pluhur per pjekje(pecive,bakin)

Levore limoni ne rende


Shurupi:

4 filxhane uje

3 filxhane sheqer

Lengu i 1 limoni


Pergatitja:

Se pari ziejme shurupin me sheqerin dhe ujine per 7 minuta.Pasi zihet shurupi shtohet lengu i limonit dhe lihet te ftohet.Ne nderkohe pergadisimm pandispanjen.Perziejme vezet te tera me sheqerin dhe sheqer vanilen.Pasi perziehen mire vezet me sheqerin shtohet vaji, griza,dhe ne fund shtohet mielli i perzier me pecive.Masa perzihet mire dhe hidhet ne forme per pjekje me madhesi 35×25, te lyer me vaj dhe te mbuluar me leter per pjekje.Embelsira e pergaditur ne kete menyre piqet ne temeprature 180 grade per 40 minuta.Pasi embelsira piqet,lihet te ftohet dhe pastaj pritet ne katrore,trekendsha apo sipas deshires .Embelsires se pjekur dhe te ftohur ia qesim shurupin ngadale derisa te laget mire krejt siperfaqja e tortes.Lihet te ftohet dhe serviret.Persiper mund ta dekorojme me kokos ose sheqer pluhur.


Shenim:


(griza eshte lloj mielli gruri ose misri i perpunuar,gjindet ne pako te vogla me po kete emer griz,quhet edhe ermik,bollgur etj dhe sherben edhe per ushqimin e bebeve)

10 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

留言


bottom of page