top of page

Ëmbëlsirë me mollë.

Ëmbëlsirë me mollë.

Koha e pergatitjes: 20 Minuta.

Përbërësit:

1\5 filxhan sheqer;

1\5 filxhan vaj;

2\5 filxhanë miell;

1\5 filxhan kos

pluhur për ëmbëlsira;

1\5 kg mollë;

3 lugë vaj;

sheqer sipas nevojës;

4 lugë grizë. simigdhali


Përgatitja:

Në një tepsi përzieni vezët, sheqerin, vajin dhe miellin me pluhurin e ëmbëlsirave dhe kos


Të gjitha përzieni mirë dhe bëni brumin. Për shtesë qëroni mollët, grini në rende dhe fërgoni në vaj.


Shtoni grizin, ose simigdalin, dhe sheqerin sipas shijes. Hidheni gjysmën e brumit në tepsi të lyer dhe piqni disa minuta derisa të bëhet kore.

Pastaj hidheni shtesën, dhe sipër shtesës vendosni gjysmën tjetër të brumit.

Piqni 30-40 minuta në furrën e nxehur më parë në 200 gradë Celsius.

Kur të piqet ëmbëlsira, mund t’i hidheni sipër sheqer pluhur.

43 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page