top of page

Bakllava. Recet e postuar nga. Kadir Aral

Bakllava

Pergatitja.

per brumin, 700gr miell (une perziej dy lloje miellrash 350gr nga atlas,ola super dhe miell op per byrek 350gr.)

3 veze,

10gr kripe,

200ml uje,

200gr niseshte misri

500ml gjalp


Pergatitja.

Mbasi i kam perzier mire dhe brumi eshte formuar e vendos brumin ne nje qeske per 30min te qetesohet por mos te marr ajer. pastaj e bej brumin rulo dhe e le perseri 30 min ne qese te qetesohet dhe nga 100gr secilin e ndaj ne toptha , dalin 11 cope. i le dhe 30 min te tjera te qetesohen kulacet(topthat) dhe i hap me niseshte misri me pets rreth 20 cm te gjera. i le perseri 30 min dhe me pas i toll si pete me niseshte misri rreth 200gr.

Piqet ne 190 grade per 30-35 min.

Per sherbetin: 800 ml uje (i blere ose i filtruar), 1400 gr sheqer, çereku i limonit (lengu), dhe kto i zjejmë për 5min.603 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page