top of page

Biskota per pashke (kuluraqia).

Updated: Mar 16, 2021

Biskota per pashke (kuluraqia).

Përbërësit

4 Filxhan caji miell

1 Luge te vogel beikin-pauder

1/2 Luge te vogel sod buke

1 Filxhan caji gjalpe te fresket

1 1/2 Filxhan caji sheqer

2 Veze+2 te verdhat e vezeve

Lekuren e nje limoni te grrir

1/2 Filxhan caji kos


Pergatitja.

Ne nje tas te madhe hedhim gjalpin e rrahim me nje mikser dore per 10 minuta pastaj hedhim sheqerin,1 veze dhe 2 te verdhat,dhe lekuren e limonit i rrahim akoma per 3 minuta.

Hedhim miellin,soden,beikin-pauder dhe kosin duke gjeshur me dore per disa minuta kur te jete gati i bejme biskotat ne forma qe doni.

Ne dy tepesi veme leter vaji i lyejme tepesit me pak vitam i veme biskotat ne tepesi,dhe me vezen qe na ngeli e rrahim mire dhe me nje furce i lyejme ne siperfaqe te gjitha biskotat.

I pjekim ne 180 grade per 15 minuta.


759 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page