top of page

Buke me ullinj dhe trumze (thimari).

Updated: Mar 15, 2021

Buke me ullinj dhe trumze (thimari).

Përbërësit

500g Miell

35g sheqer

1 Luge gjelle trumza

300g Uje

200 g Ullinj (pa mberthama)

3 Luge gjelle vaj ulliri

18g Maja birre

Pak krip .


Pergatitja.

Ne nje tas te madhe hedhim majan, sheqerin dhe ujin pak te vaket trazojme mire dhe e mbillim tasin me nje peshqir kuzhine per 10 minuta pas 10 minutave hedhim miellin dhe fillojme te gjeshim hedhim dhe vajin trumzen vazhdojme gjeshim per 20 minuta ne funde hedhim kripen dhe ullinjt gjeshim prap dhe hedhim akoma pak miell pastaj e mbillim me peshqir e leme te nje vend pak te nxehte per 30-40 minuta pastaj marrim nje tepesi shtrojme nje leter vaji mbejme 5 buke te vogla (ose nje te madhe)i veme ne tepesi i mbulojme prap me peshqir dhe i leme 15 minuta pastaj pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta jo ne ajer.


80 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page