top of page

Buke per hamburger.

Updated: Mar 16, 2021

Buke per hamburger.

Përbërësit.

500g Miell

8 g Fare buke

1 Veze

1 Luge te vogel krip

1 Luge te vogel sheqer

50 g Gjalp te shkrir

40ml Qumesht pak te nxehte

200ml Uje pak te nxehte

1 Veze,pak qumesht dhe susam per siperfaqen.


Pergatitja.

Hedhim ne nje tas te madhe qumeshtin,ujin,sheqerin dhe faren e bukes e trazojme mire dhe e mbulojme me nje peshqir guzhine per 15 minuta pasi te kalojne 15 minuta hedhim vezen,gjalpin,dhe avash avash miellin ne fund kripen (kripen e hedhim ne fund sepse djeg faren e bukes dhe nuk fryhet brumi) gjeshim mire per disa minuta e leme brumin 30 minuta te fryhet. Dajme brumin ne topa i veme ne tepesi i leme prape 30 minuta te clodhen dhe te fryhen pasi te kalojne ora ne nje pjate rrahif vezen me pak qumesht dhe i leyjme ne siperfaqe hedhim dhe susam dhe pjekim ne 200 grade per 20-25 minuta varet nga furra mbase do dhe me shume.

94 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page