top of page

Byrek me fasule.

Byrek me fasule.

Perbersit

Fasule të përgatitura siç i bëjmë gjellë tradicionale

600 gr miell

2-3 lugë gjelle me vaj ulliri,

ujë, kripë,


PËRGATITJA

Bëjmë brumin, e lemë të pushojë për 30 minuta të mbuluar, më pas bëjmë topa të vegjël, i hapim një nga një me niseshte të tretur, topat e vegjël i bashkojmë tre e nga tre, i hapim në petë të vetme,


gjashtë topa i ndajmë veçantë ku i hapim petët një e nga një. I pjekim në sobë. Pasi kemi shtruar gjysmat e petëve në tepsi të spërkatura me vaj, vendosim tre petë të pjekura, hedhim vaj dhe më pas hedhim fasulet, vendosim tre petët e tjera të pjekura të spërkatura me vaj, më pas vendosim petët e njoma të mbetura, e pjekim 220 gradë për 35 minuta.

Ju bëftë mirë

12 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page