top of page

Byrek me Hithra.

Byrek me Hithra.

Përbërësit

1 kg hithra të njoma

200gr djathe te bardhe

500 gr Miell

250 ml Ujë

Kripë

Vaj Ulliri

Sodë Buke

Dy lugë gjelle djathë i bardhë i thërrmuar


Përgatitja e Brumit

Si fillim, përgatisim brumin, duke hedhur në një tas të madh miellin.


Pasi bëjmë një gropë në mesin e miellit hedhim kripën, sodën dhe i përzjejmë me dorë.


Në këtë moment nisim të shtojmë ujë të vakët derisa brumi të krijohet në një masë të butë dhe të përshtatshme për t’u hapur në formën e petës.

Brumin e përftuar e mbulojmë me një pecetë të pastër.

E lëmë përreth gjysmë ore që të fryhet ndërsa nisim përgatitjen e hithrave.

Përgatitja e Mbushjes

Grijmë hollë përmes një thike të mprehtë hithrat.


U hedhim kripë dhe i shtypim me duar, i vendosim në zjarr me pak ujë sa të marrin një valë dhe uji të ketë shteruar.

U shtojmë djathin e thërrmuar dhe i përziejmë.

Këtë masë, më pas e shtojmë tek hithrat dhe përzjejmë masën derisa të njëtrajtësohet.


Procesi i pjekjes në furrë

Pasi e përgatisim gjellën me hithrat, e lëmë të ftohet. Gjatë kësaj kohe brumi është gati për t’u punuar.

Brumin e ndajmë në 10 toptha të vegjël.

Pasi hapim petën e poshtme e shtrojmë në tepsi, të cilën e kemi lyer me disa pika vaj ulliri, shtrojmë petën tjetër, e spërkasim me disa pika vaj ulliri dhe vijojmë kështu derisa të kemi shtruar petën e katërt.


Më pas, shtrojmë gjysmën e mbushjes me hithra.

Më pas, vijojmë të shtrojmë dy peta të tjera duke i spërkatur me disa pika vaj ulliri.

Hedhim pjesën tjetër të hithrave dhe vijojmë me shtrimin e katër petëve të tjera.

Në fund petëve u kthejmë pak anët.

Më pas, byrekun e pjekim në furrë në 180 gradë deri sa të marrë pjekjen e duhur.

Në fund të përgatitjes, pasi byreku është pjekur e nxjerrim nga furra dhe e lyejmë me pak gjalpë fshati.

Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!247 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page