top of page

Byrek me Koçkulla.

Updated: Jan 13, 2021

Byrek me Koçkulla

Përbërësit për 4-5 vetë:

450 gramë koçkulla

800 gramë miell

3 vezë

5-6 kokrra qepë

Djathë

Rigon

Kripë, ujë, vaj apo gjalpë të tretur

Përgatitja:

Vini koçkullat të ziejnë me pak kripë dhe ujë. Përgatisni brumin me miell, pak kripë e ujë, dhe e ndani në kuleçë. Hapni një petë, e vini në tepsi dhe futeni në furrë të piqet. Këtë gjë duhet ta bëni me 10 petë. Në një tigan skuqni qepët, hidhini pak rigon e një lugë gjelle miell. Mund të shtojmë një majë luge salcë domatesh dhe pastaj hidhini te koçkullat e ziera, ku shtoni edhe djathin. Lyeni tepsinë me vaj ulliri ose gjalpë dhe hidhni aty një petë të bërë me 4 kuleçë, të lyer ndërmjet tyre me yndyrë. Shtroni petët e pjekura një nga një duke shtuar përbërjen me koçkulla pas çdo pete. E mbuloni sipër me dy petë të njoma. Në një enë të vogël rrihni një vezë, pak vaj dhe lyeni petën e sipërme, që të jetë e butë.

Piqeni në furrën e ngrohur më parë në 200 gradë celcius, për 25-30 minuta.189 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

コメント


bottom of page