top of page

Byrek me kungull. Recet e postuar nga Alketa Hoxholli Kishta.

Byrek me kungull dimri. Recet e postuar nga Alketa Hoxholli Kishta.

Perberesit

Brumi

300 gr miell

Gjysem luge kafeje kripe

Uje sa te mos ngjis brumi ne duar

Niseshte per te hapur petat


Gjella

1 kg kungull i qeruar

Uje per te zier kungullin

2 luge supe gjalp i fresket

1 gote qumesht

Kripe

Zeme brumin dhe punojme ca te behet elastik dhe e leme te pushoj 1 ore

Ndajme brumin ne 5 kulacka dhe hap secilen me diameter 15 cm i lyej me vaj kulackat i bashkoj dhe hap nje te madhe

E shtroj ne tepsi peten e sperkat me vaj hedh gjellen sperkat mbledh peten si ne foto sperkas me vaj e pjek


Pjekja

Ne furre me dru 25 min ne furre me korent te nxehur ne 200 gr 40 min


Pergatisim gjellen

Ziejme kungullin si fillim e kullojme dhe e shtypim me pirun ose e kalojme ne blender ose ne te behet si krem e hedhim ne tenxhere e skuq pak me gjalpin shtojme qumeshtin kripen e leme te ziej edhe pak gjella duhet pa leng.622 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page