top of page

Galaktobureko.

Updated: Mar 16, 2021

Galaktobureko.

Përbërësit

4 Filxhane caji qumesht

1 Filxhane caji sheqer

2 Vanilie

2 Luge gjelle gjalpe te fresket

3 Veze

3/4 Filxhane caji gjalpe te fresket per petet

10 Pete

1 Filxhane caji simigdhali (ose miell misri)


Përbërësit per shurupin

2 Filxhane caji sheqer

2 Filxhane caji uje

Pak kanelle

Pak lenge limoni dhe Pak lekur limoni te grir.


Pergatitja.

Ne nje tenxhere hedhim qumeshtin,sheqerin,vaniliet ndezim soben dhe trazojme sa te shkrihet sheqeri pastaj hedhim miellin e misrit,gjalpin dhe trazojme sa te behet krem i piksur dhe pastaj e heqim nga soba e leme pak te ftohet pastaj ne nje tas rrahim vezet dhe i hedhim te kremi duke trazuar.

lyejme nje tepesi me gjalpe dhe fillojme te shtrojme petet duke i lyer me gjalp te gjitha shtrojme 6 pete poshte pastaj hedhim kremin,dhe 4 petet e tjerat lart ne fund e presim embelsiren me nje thike ne copa dhe e pjekim ne 180 grade per 40-50 minuta varet nga furra juaj.

Ne nje tenxhere do bejme shurupin hedhim te gjithe perbersat i tazojme mire e leme te ziejne 5 minuta pastaj e hedhim te embelsira por kujdes embelsira duhet te jete e ftohte dhe shurupi i nxehte pastaj hidhni nese doni ne siperfaqe kanelle.

457 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page