top of page

Galaktobureko: Qumeshtor me pete, krem e sherbet:

KOHA E PERGATITJES 30 MINUTA.

Perbersit: 5 pete te holla. 2 kk qumesht. 3 veze . 4 luge supe simigdhali, ose semolina, ( mjell i bluar trashe) 4 luge supe mjell i zakonshem. 4 luge supe niseshte. 2 vanilje. 12 luge sheqer . 150 gr gjalpe. 3 lug supe vaj.

Për sherbetin: 3 gota sheqer 2 gota ujë 1 vanilje 1 shkope kanelle lëng limoni


Pergatitja: Ne nje tenxhere vendosim qumeshtin sapo te filloje tenxehet, (simigdhali, ose semolina) shtojme mjellin ermik, mjellin e zakonshem , niseshten, vaniljet, i hedhim avash avash duke trazuar me nje luge druri , deri sa te behet nje krem. Shtojme vezet, sheqerin , gjalpin, gjithmon duke trazuar qe mos na ngjitet tenxheria e trazojme akoma deri sa te shohim qe te gjithe perbersit jane bere nje trup. Heqim tenxheren nga zjari e leme kremin te "shlodhet". Marim nje tepsi te madhe ,e lyejme me vaj .Marim petet nje nga nje i shtrojme ne tepsi duke i sperkatur me vaj , me sheqer e kanelle .Petet qe teperon ne ane te tepsise mos e prisni do e leme per ne funde per te bere themrat e byrekut.Hedhim kremin ne tepsi e hapim ne te gjitha anet e tepesise, me pas petet qe na teperuan ne anet e tepsise i kethejme nje nga nje, me pas e mbulojme nga larte me 2-3 pete duke i sperkatur me vaj brenda ne tepsi. Kemi nxehur furrin, dhe e pjekim ne furre per 45 minuta ne 170 me 185 gr C. Dhe ne funde i hedhim sherbetin Galaktoburekun, ta lem te ftohet per 10 minuta, Hedhim sherbetin te nxeht nga larta me ngadal.

Per shoqerim perdorni sheqer pluher e kanelle.165 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

コメント


bottom of page