top of page

Gliko me fiq te eger: Postuar nga Mira Boni Tafa.

KOHA E PERGATITJES 20 MINUTA.

  1. Perberesit: 50 kokrra fiq, 2 kg sheqer, 2 vanilje, lengun e nje limoni, 50 bajame, (nese ke ose fare ,une i kam bere pa bajame)

  2. Pergatitja: Merren fiqte te njome,afati i fundit eshte data 10 maj,pastrohen pak fare bishti,dhe nga ana tjeter me majen e thikes,shpohen 3-4 here me kunj dhembesh,futen ne tengjere ne uje te ftohte dhe mbulohen me nje pjate qe te zhyten ne uje,vlojn per 5-6 minuta,dhe derdhet uji,kjo perseritet 3 here,ne fund shplahen me uje te ftohte dhe shtrydhen nje nga nje,dhe futet nga nje bajame ne cdo kokerr fiku,dhe hidhen mbi nje pecete te thate,pastaj hidhet sheqeri ne nje tengjere,dhe 4 gota me uje,pasi vlon 5 minuta hidhen fiqte dhe vlohen gjysme ore,pastaj hiqet tengjerja dhe lihet te ftohet deri ne mengjes,vendoset te nesermen ne zjarr dhe vlohen derisa te mpikset mire sherbeti 2-3 minuta para se ti heqesh hidhet vanilja ,dhe lengu i nje limoni


82 views0 comments

Recent Posts

See All

Marmalatë portokalli:

Marmalatë portokalli: Përbërësit 2 kg portokall 2 kg sheqer Pergatitja: Ne fillim lani portokallet, bëjini disa vrima me pirun dhe lërini në ujë për 12 orë. Pasi kane kaluar 12 ore ne uje i thajm,pas

Commentaires


bottom of page