top of page

Gnocchi me pesto limoni dhe majdanozi.

Updated: Jan 26, 2021

Gnocchi me pesto limoni dhe majdanozi.

Përbërësit:

2 thelpi hudhër e grirë

1 tufë e vogël majdanos e grirë

1 tufë e vogël qëpë të egra të grira, nëse dëshirojmë

2 lugë gjelle fara pishe të pjekura

3 lugë gjelle parmixhano i grirë

lëngu dhe lëkura e 1 limoni

4-5 lugë gjelle vaj ulliri

600 gr gnocchi

kripë, piper i bluar.


Pergatitja.

Për të gatuar gnocchi me pesto limoni dhe majdanozi veprojmë në këtë mënyrë: Përziejmë hudhrën me farat e pishës, majdanosin, djathin, lëkurën e limonit, kripë dhe piper. Shtojmë në fund vajin e ullirit dhe lëngun e limonit. Gatuajmë gnocchi-t në ujë me kripë sipas udhëzimeve të amballazhit. I kullojmë, i përziejmë me salcën që përgatitëm, rregullojmë shijen për kripë po të jetë nevoja dhe i shërbejmë të spërkatura me qepët e egra dhe ekstra parmigiano nëse dëshirojmë.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!80 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page