top of page

Kallamarë në skarë:

Kallamarë në skarë:

Përbërësit:


1kg kallamarë

3 speca gogozhare

4-5 lugë gjelle gogozhare

2 lugë supe uthull balsamike

1 lugë buke te grire (bukë e thekur e grirë)

3 thelpi hudhër

5 lugë gjelle vaj ulliri

kripë

1 tufë majdanoz

1 limon

sallatë mikse


Përgatitja:


Vendosim kallamarët në skarë duke i prerë në vijëza të holla ose në rondele sipas dëshirës. I pjekim duke i kthyer nga 3-4 minuta nga secila anë.


Menjëherë sapo t’i heqim nga skara i vendosim në tasin ku kemi hedhur salcën, për t’i marinuar.


I lëmë të marinohen dhe i vendosim në pjatancë. Mund të shoqërohen edhe me një sallatë mikse.


Në fund, tek tasi, nëse ka mbetur salca, shtojmë i lugë gjelle buke te grire dhe këtë masë përsëri e hedhim tek kallamarët.


Përgatitja e marinadës: Vaj ulliri, ulluth balsamike, kripë, 3 thelbi hudhër të shtypura, piper i zi, lëng limoni, lëng gogozhare, speca në kubikë të vegjël.

2 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page