top of page

Kek i shkrift me kos.

Kek i shkrift me kos.

Kjo eshte receta e embel dhe e thjeshte e kekut me kos, te cilin mund ta pasuroni me arra te therrmuara dhe fruta te tjera te thata nese deshironi.


Koha e pergatitjes: 20 Minuta.


Përbërësit:

3 gota uji me miell gruri

3 kokrra vezë

1 gotë uji sheqer

3 filxhan kafeje kos

3 filxhanë kafeje gjalpë të tretur (ose vaj ulliri)

3 lugë gjelle lëkurë limoni apo portokalli e grirë

½ e lugës së kafesë me sodë buke

Një lugë sheqer pudër


Përgatitja:

Si fillim rrihni vezët me sheqerin në një tas.

Shtoni kosin, gjalpin e tretur, lëkurën e limonit ose portokallit, dhe nese deshironi arra te thërrmuara. E gjithë masa përzihet mirë.

Sitet mielli, përzihet me pak sodë buke dhe shtohet mbi masën e përgatitur.

Brumi hidhet në një formë keku të lyer më parë me pak vaj dhe të pudrosur me miell.

Piqet në furrë përreth 35-40 minuta në 180 gradë.

Lihet të ftohet pak, hiqet nga tava dhe sipër i hidhet sheqer pudër.

66 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page