top of page

Kek me erza: Recet e postuar nga Eglantina Tina Berdellima.

Kek me erza: Recet e postuar nga Eglantina Tina Berdellima.

Eshte nje recete norvegjeze, qe ne shqip mund te perkthehet kek me ereza .

Kek me erza:

PERBERESIT:

300 gram gjalpe

300gram miell

250 gram sheqer kaf

5 veze

3luge çaji ekstrakt vanilje

3 luge çaji fryres embelsirash

1 1/2 luge çaji kanelle

1 1/2 luge çaji pluhur ginger

1 1/2 luge çaji pluhur karajfili ( nga farat e lules )

1 1/2 luge çaji kardamom

200 gram karamel ( une e bleva te gati por mund te pregatitet lehtesisht ne shtepi )


Pergatitja :

Pregatisim furren ne 180 grade .

Punojme gjalpin dhe sheqerin ne nje tas te madh derisa te kemi nje mase kremoze , pastaj shtojme vezet nje e nga nje duke perzjere mire .

Ne nje tas tjeter sitim te gjithe perberesit e tjere dhe I shtojme te tasi ku kemi gjalpin dhe sheqerin. Perzjejme me ane te nje spatule ose luge te madhe druri , derisa perzjerja te jete e nje trajtshme .

Ne nje springform ( forme pjekje me hapje ) shtrojme leter kuzhine dhe hedhim aty masen e perftuar .

Pjekim per 50 minuta ( nese fusni nje kunje dhembesh ne qender dhe del I paster athere eshte gati ) .

Pasi e nxjerrim nga furra , e leme te ftohet disa minuta dhe pastaj e ndajme ne dy pjes ne forme disku . Vendosim diskun e pare , lyejme me karamel pastaj vendosim diskun tjeter . Per ne fund mund te perdorni pana te montuar ose fruta te ndryshme .

Ju befte mire !
80 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page