top of page

Kek me portokall; Recet e postuar nga Chef Ilir Hysaj;

Kek me portokall; Recet e postuar nga Chef Ilir Hysaj;


Ne kete stine dimri dhe virozash te gjithe kemi nevoje per vitamina C pa hequr dore nga embelsirat. Kek me portokall


Perberesit:

4 portokalle

3 veze te plota

200 gr sheqer pluhur(120+80)

180 gr miell

175 gr gjalp i fresket

1/2 luge pluhur Backpulver

60gr cokollate e zeze ne copa te vogla


Pregatitja :

Ngrohet furra ne 160*C Rrihet me mikser gjalpi i bute me 120 gr sheqer pluhur deri sa te behet kremoze.Shtohen

vezet ,mielli, backpulver pak lekure portokalli e grire ne rende dhe lengu i 1 portokalli .

Pasi rrihet mire masen e hedhim ne nje tave keku 20 cm te lyer perpara me gjalp dhe te pudrosur me miell.Hedhim siper copat e cokollates dhe e fusim ne furre.Piqet per 40 min.

Ne nje tenxhere te vogel pregatisim shurupin duke hedhur lengun e 3 portokalleve dhe 80gr sheqer.E ziejme deri sa te valoje.Shurupi hidhet Siper kekut i ngrohte sapo te dale tava nga furra.E leme te ftohet para se ta servirim.


Kek me portokall; Recet e postuar nga Chef Ilir Hysaj;696 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page