top of page

Keke me fiq të thatë:

Keke me fiq të thatë:

Përbërësit:

4 vezë,

1 pako me fiq të thatë,

100 gr gjalpë,

170gr sheqer,

250 gr miell,

125 gr kos të bardhë të pasterizuar,

1 luge kanellë pluhur, 1 qese maja, 1 gotë rum.


Përbërësit:

1. Prisni në copa të vogla fiqtë dhe lageni me rumin

2. Përziejini vezët me sheqerin

3. Shkrini gjalpin në zjarr shumë të ulët dhe shtojani kompostos

4. Bashkoni miellin me kosi, majanë dhe copat e fiqve

5. Hidheni përbërjen në një tepsi ku bëhen tortat

6. Lëreni në furrë rreth 40 minuta në 180 gradë, bëni provën e pirunit përpara se ta nxirrni nga furra

15 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page