top of page

Llokume.

Llokume.

Koha e pergatitjes: 15 Minuta.


Perbersit.

400 ml ujë;

400 g sheqer;

300 ml lëng portokalli;

160 g nisheste;

4 lugë lëng limoni, për t’i qitur sipër;

4 lugë nisheste;

2 lugë sheqer.


Përgatitja:

Përzieni ujin, lëngun e portokallit dhe sheqerin dhe shtoni nishestenë.

Të gjitha hidheni në tenxhere ne zarr te ult dhe vazhdimisht përzieni derisa të gjitha të dendësohen në formë pudingu.


Masën hiqeni nga zjarri dhe shtoni 4 lugë lëng limoni dhe të gjitha përzieni mirë. Pastaj hidheni në një tepsi rezistuese ndaj zjarrit dhe lini të ftohen.


Kur të ftohen, pritni në kube dhe rrotulloni çdo kub në sheqerin plur.

3 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page