top of page

Makarona linguini me kungull dhe karota:

Updated: Jan 26, 2021

Makarona linguini me kungull dhe karota:


Përbërësit për 4-5 persona:

400 gr makarona

2-3 kungull cfar do lloje ngjyre qe ju keni

3-4 karota

Gjysmë qepe të kuqe

Pak selino

Kripë, piper sipas deshires

Vaj ulliri sipas deshires


Përgatitja:

Pastrojmë kungullin dhe karotën dhe i presim në fije të holla, së gjati. Grijmë imët qepën dhe e skuqim në pak vaj ulliri me selinonë. Kur qepa të jetë zbutur, shtojmë karotat dhe kungullin duke i kaurdisur. Rregullojmë shijen me kripë dhe piper. Ziejmë makaronat dhe shtojmë te tigani i perimeve pak nga lëngu i tyre. Kullojmë makaronat, i shtojmë te salca dhe i përziejmë. Sipas dëshirës hedhim majdanoz të freskët dhe djathë të grirë parmixhan.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!68 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page