top of page

Oshmari:

Oshmari:

Oshmari është traditë e vjetër e gjithë rajonit të Korçës, përbërësi kryesor i të cilit është mielli i misrit.


Megjithatë ky gatim, ndonëse mund të ndryshojë pakëz në përbërësit e tjerë gatuhet në të gjitha trevat shqiptare.


Diku njihet me emrin Harapash, diku tjetër me emrin Kaçamak, Oshmar në Korçë e kështu me radhë por shija e tij është unike dhe të përfshin tërësisht.


Dikur oshmari i Korçës shërbehej gjatë mëngjeseve për të marrë energji gjatë ditës, ndërsa sot është ndër gatimet më tipike që gjendet në menutë e restoranteve tradicionale dhe një ndër gatimet që ka tërhequr përherë turistët e huaj

ju sugjeron më poshtë përgatitjen e Oshmarit sipas traditës së amvisave korçare.


Përgatitja i Oshmarit.

Përbërësit

3 lugë gjelle gjalpë të freskët ose 5 lugë vaj ulliri


(për një ushqim sa më të shëndetshëm ju sugjeroj përdorimin e vajit të ullirit)


4 lugë gjelle djathë i thërrmuar (i bardhë ose kaçkavall sipas preferencës)


3 gota uji me qumësht


1 gotë me ujë


3 filxhanë çaji me miell misri


Përgatitja

Vendosim një tenxhere në zjarr dhe shtojmë aty gjalpë të freskët.


E lëmë sa të shkrijë dhe më pas shtojmë djathin e bardhë të thërrmuar.


Nëse do përdorni djathë kaçkavall atëherë do duhet që ta shtoni në fund të përgatitjes së oshmarit.


E kaurdisim pak dhe më pas shtojmë qumështin dhe ujin.


I lëmë të ziejnë derisa të marrin valën e parë, e më pas menjëherë shtojmë miellin e misrit.


E përziejmë shpejt dhe pa ndërprerje me një lugë druri në mënyrë që të mos krijohen kokërriza.


Përzihet derisa masa të shkëputet nga anët e enës.


Ndahet në pjata lugë-lugë dhe sipër i hidhet pak djathë i thërrmuar.


Nëse dëshironi, para se ta piqni plotësisht në tenxhere dhe pasi ka nisur të trashet, oshmarin mund ta fusni edhe për 15 minuta në furrë të parangrohur sa sipërfaqja të marrë një ngjyrë të kuqërremtë.

22 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page