top of page

Qumeshtor me pete, krem e sherbet:

Qumeshtor me pete, krem e sherbet:

KOHA E PERGATITJES 30 MINUTA.

Perbersit:

5 pete te holla.

2 kk qumesht.

3 veze .

4 luge supe simigdhali, ose semolina, ( mjell i bluar trashe)

4 luge supe mjell i zakonshem.

4 luge supe niseshte.

2 vanilje.

12 luge sheqer .

150 gr gjalpe.

3 lug supe vaj.

Për sherbetin:

3 gota sheqer

2 gota ujë

1 vanilje

1 shkope kanelle

lëng limoni


Pergatitja:

Ne nje tenxhere vendosim qumeshtin sapo te filloje tenxehet, (simigdhali, ose semolina) shtojme mjellin ermik, mjellin e zakonshem , niseshten, vaniljet, i hedhim avash avash duke trazuar me nje luge druri , deri sa te behet nje krem.

Shtojme vezet, sheqerin , gjalpin, gjithmon duke trazuar qe mos na ngjitet tenxheria e trazojme akoma deri sa te shohim qe te gjithe perbersit jane bere nje trup.

Heqim tenxheren nga zjari e leme kremin te "shlodhet".

Marim nje tepsi te madhe ,e lyejme me vaj .Marim petet nje nga nje i shtrojme ne tepsi duke i sperkatur me vaj , me sheqer e kanelle .Petet qe teperon ne ane te tepsise mos e prisni do e leme per ne funde per te bere themrat e byrekut.Hedhim kremin ne tepsi e hapim ne te gjitha anet e tepesise, me pas petet qe na teperuan ne anet e tepsise i kethejme nje nga nje, me pas e mbulojme nga larte me 2-3 pete duke i sperkatur me vaj brenda ne tepsi.

Kemi nxehur furrin, dhe e pjekim ne furre per 45 minuta ne 170 me 185 gr C.

Dhe ne funde i hedhim sherbetin Galaktoburekun, ta lem te ftohet per 10 minuta,

Hedhim sherbetin te nxeht nga larta me ngadal.

Per shoqerim perdorni sheqer pluher e kanelle.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!

608 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Comments


bottom of page