top of page

Revani me Niseshte:

Updated: Aug 27, 2020

KOHA E PERGATITJES 25 MINUTA.

Perberesit:

1- 1kg niseshte 2- 3 litraa uje 3- 500 gr gjallpe 4- 100 ml vaj ulliri 5- 1.5 kg sheqer 6- 500 gr bajame 7- pak kos ose mjalte per lyerje siper

Pergatitja:

Pastrojme bajamet nga cipa duke i lene ne uje te nxehte rreth 5min.Perziejme gjysmen e mases se sheqerit me niseshtene ashtu sic jane te thate dhe pastaj i hedhim nje liter uje nga masa e ujit.Pjesen tjeter te ujit e vendosim ne zjarr qe te vloje ne nje tenxhere te madhe me fund te trashe.Hedhim ne tenxhere gjalpin,sheqerin e mbetur dhe vajin.Pasi te kete valuar uji hedhim massen e niseshtese ngadale ngadale ,pak ngaa pak me dore dhe me doren tjeter e perziejme me nje luge druri qe te mos behet kokrriza.Hidhen bajamet ne te.Masa perzihet shume here dhe fort edhe pasi eshte mbaruar hedhja,derisa te shkeputet niseshteja nga luga.Marrim nje tepsi te madhee dhe e lyejme me gjalpe,derdhim ne te shume shpejte masen e pergatitur e cila duhet te shkeputet vet naga teenxherja duke e hapur me lugen e drurit.Siper e lyejme me pak kos ose mjalte... Futet ne furre te nxehte dhe piqet ne temperaturen max per nje ore.E nxjerrim nga furra dhe pasi ftohet e presim dhe eshte gati per tu servirur.
470 views0 comments

Recent Posts

See All

Supë magjerica

Recet e postuar nga Apostol Buzopulos Buzi Supe Magjerice Miredita te nderuar dhe respektuar miq dhe mikesha te grupit , Megjithese supen magjerice do ta gatuajme diten e Shtune sipas zakonit te fest

Commentaires


bottom of page