top of page

Revani me Niseshte


KOHA E PERGATITJES 25 MINUTA.


Perberesit

1 litër ujë

500 gr sheqer pluhur

100 gr vaji kikiriku

240 gr niseshte

5 gr kripë

300 gr sheqer, për karamelin

2 lugë gjelle sheqer, për spërkatje

150 gr bajame, të pjekura


Për servirje

gjethe menteje


Pergatitja


Vendosim një tigan të thellë që nuk ngjit në zjarr që të digjet.

Në një enë hedhim ujin, sheqerin e dhe i përziejmë me rrahëse.


Shtojmë vajin e kikirikut, niseshten dhe vazhdojmë të trazojmë që të tretet niseshtea, shtoni dhe kripën.

Shtoni në tigan pak nga sheqeri i për karamelin dhe përziejini me lugë.


Shtojmë pjesë-pjesë pjesën tjetër të sheqerit për karamelin dhe përziejmë që të shkrihet dhe të marrë ngjyrë.


Kur karameli të jetë gati, hiqeni nga zjarri dhe të gjithë masën nga tasi e hidhni në tigan.


Masën e vendosni në zjarr. E trazojmë dhe e pjekim për 5-10 minuta që të shkrihet karamelja dhe masa të homogjenizohet.


Kur revania të trashet dhe të marrë ngjyrë, shtojmë bajamet e pjekura, i trazojmë vazhdimisht dhe e kthejmë që masa të piqet nga të dyja anët.


Kur revanija të jetë gati e kalojmë në një tepsi 32x25 cm, e shtrijmë sa të jetë e nxehtë të mbulojë të gjithë sipërfaqen e tavës.


Spërkateni me sheqer. E djegim sipërfaqen që të karamelizohet dhe e lëmë të ftohet.


Shërbejeni në një pjatë me gjethe nenexhiku.


430 views0 comments

Recent Posts

See All

Comentarios


bottom of page