top of page

Salcë me kërpudha: Ala crem:

Updated: Jan 18, 2021

Salcë me kërpudha: Ala crem:


Perberesit:

400 gr kerpudha qe jane ne konserv, ose te freskta

200 ml pana

1 qepe

2 luge margarin ose gjalpe

Krip,piper i zi


Pergatitja:


Kerpudhat nese jane te fresketa, i pastroni dhe i preni ne feta te holla, kurse nese jane te marinuara vetem i kullojme nga lengu i tyre.

Ne nje tigan hedhim qepen e grire sa me imet te jete e mundur dhe margarinen.

Qepen e fergojme derisa te zbutet mire.

Pastaj shtojme kerpudhat dhe i fergojme derisa uji qe leshojne ato te shteroj dhe njekohesisht te zbuten mire edhe kerpudhat.

Kriposen dhe piperosen sipas deshires dhe u shtohet pana (hopla).

Pastaj e leme ne zjarre derisa te zjeje dhe vetem pak dhe largohet nga zjarri.

Perdoret ne makarone te ndryshme. Ne fileto pule. ne mishra.


Kuzhina eshte fantazi,🥣 ne ju japim ide,✨ ju vendosni imagjinaten

dhe shijen tuaj.🍽 (Aleksander Ziso)📢

Ju befte mire!

175 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page