top of page

Sallatë me pasta farfalle.

Pastat marrin një shije të mrekullueshme kur përgatiten në formën e sallatës, duke i kombinuar me përbërës të tjerë shtesë. Keni mundësinë që me këtë recetë të provoni shijen e mirë të pastave dhe të sallatës njëkohësisht. www.gastronomiashqiptare.com sjellë një recetë të cilën mund ta përgatitini vetëm për 10-15 minuta.


Sallatë me pasta farfalle.

Përbërësit.

Borzilok i freskët;

3 thelbinj hudhër;

¾ filxhan vaj ulliri;

¼ filxhan lëng limoni të freskët;

Kripë dhe piper.

Makarona Farfalle (Flutura);

Domate qershi (të vogla);

Mozzarella.


Pergatitja.

Në blender i bejme mix borzilokun e freskët, hudhrën, vajin e ullirit, lëngun e limonit dhe kripë e piper sipas shijës. Vazhdoni përzierjen deri sa të jetë e butë. Vendosni makaronat farfalle për të vluar. Ndërkohë prejini në fetë domatet qershi.


Largoni ujin nga makaronat dhe shtoni salcën më borzilok që keni përgatitur më herët, shtoni domatet qershi, ca borzilok të freskët dhe mozzarella.


103 views0 comments

Recent Posts

See All

Comments


bottom of page